
Skuteczne metody leczenia depresji: jak farmakoterapia i psychoterapia wspierają zdrowienie.

Leczenie depresji wymaga wszechstronnego podejścia, które może obejmować zarówno farmakoterapię, jak i psychoterapię. Leki przepisane przez psychiatrę często stanowią istotny element leczenia, jednak same w sobie mogą nie wystarczyć do osiągnięcia długoterminowej poprawy. Badania Dantona i DeNelsky’ego (1995) wykazują, że połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią poznawczą daje najlepsze, najbardziej trwałe efekty.
Psychoterapia pomaga pacjentom nabyć umiejętności oraz narzędzia do radzenia sobie z zaburzeniami nastroju. Co więcej, osoby uczą się, jak rozpoznać wczesne objawy pogorszającego się stanu psychicznego i reagować na nie zanim staną się one poważniejsze.
Warto zaznaczyć, że psychoterapia uczy elastyczności w myśleniu i działaniu, co pozwala lepiej radzić sobie z kryzysami oraz akceptować dyskomfort w zdrowy sposób.
Dodatkowo daje pacjentom narzędzia do rozumienia własnych schematów myślenia i zachowań, rozwija umiejętności uważności, a także większej odporności na trudności życiowe.
W zależności od nurtu terapeutycznego, pacjenci uczą się również technik związanych z rekonstrukcją myśli, zwiększoną samoświadomością i głębszym rozumieniem siebie oraz swoich emocji.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w kierowaniu swoim życiem zgodnie z własnymi wartościami, zapraszamy do Instytutu Społecznego Rozwoju, gdzie pomożemy Ci znaleźć odpowiednie narzędzia i wsparcie w procesie zdrowienia.
Instytut Społecznego Rozwoju Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11
40-082 Katowice
Kontakt
- +48 531 630 450
- biuro@instytutspolecznegorozwoju.pl
Nasi partnerzy





